Novinky‎ > ‎

DISTRIBUČNÍ MATURITA 12. 10. – 14. 10. 2016

přidáno: 20. 10. 2016 1:56, autor: Martin Šmíd   [ Aktualizováno 20. 10. 2016 22:15 uživatelem Libor Karban ]
Distribuční maturity v Hradci Králové konané ve dnech 12. až 14. října 2016 se zúčastnilo 37 vybraných žáků z celkem 13 středních škol z Ostravy, Hradce Králové, Lipníku nad Bečvou, Liberce, Dobrušky, Pardubic, Nymburka, Žďáru nad Sázavou, Olomouce, Mohelnice, Nového Bydžova a Frýdku Místku. O jejich výběru vždy rozhodovali jejich pedagogové. Ze Střední průmyslové školy, Střední odborné školy a Středního odborného učiliště Hradec Králové se tentokrát zúčastnilo pět žáků: Jan Hušek, Šon Nawabi a Jiří Vančura ze třídy 4.E, Michal Procházka z 2.N a Alexandru Iachim ze třídy 3.E. 

Celý vzdělávací program zahrnoval přednášky, besedy, exkurze a praktické semináře s odborníky z ČEZ Distribuce a ČEZ Distribuční služby. Teoretické výklady žáci absolvovali například na Dispečinku, v Informačním centru a v malé vodní elektrárně Hučák v Hradci Králové či na Rozvodně Neznášov. Dozvěděli se například zajímavosti z provozování sítí vysokého a velmi vysokého napětí, o diagnostice, měření a o dispečerském řízení distribuční soustavy. V praxi viděli, jak funguje rozvodna, práci pod napětím či vytyčování podzemního vedení, kde se školí lidé pracující ve výškách a podobně. Žáci tak získali nejen základní teoretické znalosti, ale získali konkrétní představu, co obnáší práce v jednotlivých úsecích distribuce energie i ve vlastním elektrárenském provozu.
 
Samozřejmostí maturity byl závěrečný test, u něhož rozhodovala nejen rychlost, ale především správné odpovědi. Po absolvování vědomostního testu se Králem Distribuční maturity 2016 stal Miroslav Mazal ze SŠ elektrostavební a dřevozpracující ve Frýdku Místku. Druhý skončil domácí Jiří Vančura ze SPŠ, SOŠ a SOU Hradec Králové a třetí příčku obsadil Miroslav Chudják ze SPŠ elektrotechniky a informatiky v Ostravě. Ostatní rovněž prospěli, ovšem nějaká ta chybička jim ubrala potřebné body, případně se s odevzdáním vyplněného testu, byť jen o vteřiny, zpozdili za třemi nejlepšími. Noví maturanti převzali diplomy a ocenění z rukou generálního ředitele ČEZ Distribuční služby Karla Kohouta a ředitele úseku Finance a Správa ČEZ Distribuce Tomáše Murtingra.