Novinky‎ > ‎

Enigmatické variace

přidáno: 24. 2. 2017 3:13, autor: Martin Šmíd   [ aktualizováno 24. 2. 2017 3:20 ]
Ve středu dne 22. 2. 2017 v divadle Jesličky navštívilo 100 žáků ze 3. a 4. ročníků představení Enigmatické variace (režie Karel Pešek). Současný francouzský spisovatel, dramatik a režisér Eric Emmanuel Schmitt v této hře pokládá otázku: Koho vlastně milujeme, když milujeme?
 
Zábavný filosofický rozhovor dvou postav (slavného spisovatele a novináře provinčních novin) je vlastně osobním soubojem dvou mužů s odlišným postojem k lásce, sexualitě i životu.
 
V pařížské premiéře této hry exceloval Alain Delon, v londýnském uvedení pak slavný herec kanadského původu Donald Sutherland, v Plzni Martin Stránský a v hradeckých Jesličkách zazářil žák naší školy Vítek Martinec jako Abel Znorko – autor knihy Zapřená láska, nositel Nobelovy ceny.
 
Představení nabídlo divákům množství podnětů k přemýšlení, filozofování. Přes vážné myšlenky poskytlo příjemnou zábavu a z ticha hlediště se ozýval i smích.
 
Ohlasy žáků:
  • „Skvělé divadlo - hodně zábavy, příjemná podívaná, úžasně to zahráli.“
  • „Představení mělo energii, herecký výkon obou herců byl excelentní. Budu doporučovat všem, ať se jdou podívat…“
  • „Hra měla vtipné i smutné scény, takže se člověk nenudil. Celé hezké představení.“
  • „Vtipné, zábavné i dojemné. Hezké herecké výkony, jen mi herci přišli příliš mladí na tyto postavy.“ „Paráda. Kdy půjdeme znovu?“