Novinky‎ > ‎

Odborná exkurze v Horním Maršově

přidáno: 22. 10. 2019 2:41, autor: Martin Šmíd   [ aktualizováno 22. 10. 2019 2:46 ]
Dne 10. října 2019 se třídy oboru Průmyslová ekologie (2. až 4. ročník) zúčastnily odborné exkurze ve Středisku ekologické výchovy DOTEK v Horním Maršově na téma vývoj krajiny a působení lidí na ni. Výukovým programem výborně provázeli lektoři Katarína a Jáchym.

Program začal fiktivním přesunutím do roku 1000. Žáci se rozdělili do skupin a začali soutěžit. Lektoři vyprávěli příběhy, kladli otázky související s dobou a místem. Na první zastávce se hovořilo o původní zarostlé krajině, o zmizelých rostlinách i zvířatech. Další fiktivní zastávka byla ve 13. až 14. století. Žáci sledovali scénku Jáchyma a Kataríny o těžbě drahých kovů a o sv. Barboře, ochránkyni havířů. Vydatný déšť pak účastníky zahnal do barokního, nově zrekonstruovaného kostela, tím se přesunuli do 16. století. Krajina se změnila v pastviny a pro většinu dívek byl pasoucí se skot velkou zajímavostí, kontakt se zvířaty byl silným zážitkem. Poslední virtuální zastávka byla v 18. a 19. století, kdy Krkonoše výrazně ovlivnil rozvoj průmyslu.

Po obědě následovala prohlídka zrekonstruované budovy, bývalé fary - nyní nazvaná Dům obnovy tradic, ekologie a kultury.

Žáci viděli mnoho zajímavých věcí, zopakovali si vědomosti z výuky. Většině se exkurze líbila, ne všem – lepší počasí by určitě zvýšilo hodnocení celé exkurze.

Zpracováno dle podkladů Veroniky Lingrové a Jana Flégla, žáků 2. BP.