Novinky‎ > ‎

Setkání kovářů v kraji bratří Mrštíků

přidáno: 13. 10. 2016 3:22, autor: Martin Šmíd   [ aktualizováno 13. 10. 2016 4:21 ]
Dne 3. 9. 2016 se již každoročně předvedli mladí kováři v Těšanech u Brna. Akce se pravidelně koná v rámci národopisných slavností. Vedle práce kovářů je zde možné vidět soutěž dobrovolných hasičů, lidová řemesla i historická kola.

Soutěž „ Mladý Těšanský kovář „ se koná v barokní kovárně, která je technickou památkou ve správě Technického muzea v Brně. Těšanská kovárna byla součástí vrchnostenského dvora již ve středověku, její současná podoba pochází z roku 1700. Těžištěm expozice je kovářská dílna v podobě z 19. století s původním vybavením – výhní se širokým otevřeným komínem, měchy, kovadlinou, kovářským ponkem a nářadím.

Naši školu zastupovali žáci třetího ročníku oboru Umělecký kovář, zámečník a pasíř Vincent Lukášek a Pavel Labik. Soutěžící vytvářeli výrobky na téma Oheň. Pro naše žáky to byla zajímavá zkušenost, umístili se na pěkném 2. místě, také pozorovali své kolegy při práci, konfrontovali své výrobky s ostatními a především předváděli své řemeslo před mnoha návštěvníky. Celá akce je bohatě navštěvována obyvateli mikroregionu Cezava a Klobúcko. Příští rok se opět předvedeme!