Novinky‎ > ‎

Zájezd do Osvětimi

přidáno: 20. 10. 2016 23:23, autor: Martin Šmíd   [ aktualizováno 20. 10. 2016 23:29 ]
Dne 17. 10. 2016 se žáci naší školy zúčastnili vzdělávacího zájezdu do Osvětimi, kde navštívili koncentrační tábor Auschwitz – Birkenau. Toto místo se stalo pro celý svět symbolem teroru, vyvražďování lidstva a holocaustu. Žáci měli možnost prohlédnout si dvě (z původních tří) částí tábora . Nejprve všichni prošli vstupní bránou s nápisem „ Arbeit macht Frei“, stejně jako před lety tisíce budoucích vězňů, a ocitli se v rozlehlém areálu obehnaném ze všech stran ostnatými dráty. Průvodkyně je nejprve seznámila s historií tábora a poté byla skupina provedena po místech, kde se vymýšlely a posléze uskutečňovaly hrůzné plány vyvražďování Židů, Romů a válečných zajatců. Žáci prošli budovami velitelství, vězeňských baráků, nemocnice, popravčím dvorem a krematoriem. Všechna místa, která jsou autentická a zároveň vybavena fotografiemi a osobními věcmi (oblečení, brýle, boty, vlasy,…), které kdysi patřily konkrétním lidem, spolu s podrobným výkladem průvodkyně, zapůsobila velmi emotivně na všechny zúčastněné. Je třeba vyzdvihnout reakci žáků 2.D, kteří se rozhodli na pietním místě bývalého popraviště uctít památku všech zavražděných lidí v táboře položením rudých růží a zapálením svíčky.

Další část prohlídky vedla do Auschvitz II- Birkenau, kde žáci zhlédli tzv.“dobytčák“, vagon na přepravu vězňů, ruiny plynových komor a vězeňské baráky ženského tábora. Informace o nelidských podmínkách panujících v táboře „dostala“ všechny. 

Zážitky z prohlídky, umocněné vzpomínkami spisovatele Arnošta Lustiga na Osvětim, které žáci poslouchali v autobuse při zpáteční cestě, nutily každého k zamyšlení a zanechaly hluboký dojem.