Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Aktivity > Erasmus+ 2020 - 2021

Erasmus+ 2020 - 2021Datum konání:
5.6.2022
Datum ukončení:
19.6.2022

V rámci projektu Erasmus+ (Mobilita žáků v odborném vzdělávání a přípravě) se 15 vybraných žáků 3. ročníků zúčastnilo odborné stáže ve španělském městě Málaga.

Žáci čtyřletého studia strojírenských, elektro a IT oborů měli možnost pracovat ve vybraných firmách, kde trénovali nejen odbornost, ale také jazykové dovednosti.

Praxe probíhala v pracovním týdnu od pondělí do pátku, víkendy byly vyhrazeny výletům a odpočinkovým aktivitám. Kromě každodenních činností, jako bylo například cestování městskou hromadnou dopravou, plnění pracovních úkolů, vstřebávání všudypřítomné  španělštiny,  ochutnávání místních specialit a podvečerní dovádění v mořských vlnách, účastníci navštívili muzeum tamějšího slavného rodáka P. Picassa, historické centrum města, včetně hradu Gibralfaro a maurskou pevnost Alcazaba, připomínající časy arabské nadvlády. Renesanční katedrála Santa Iglesia lákala nejenom na vnitřní chládek, v průběhu stáže panovala ve Španělsku úmorná vedra, ale uváděla v úžas překrásnou sakrální výzdobou. Pulzujícího ducha města  představovala vyhlášená městská tržnice, oázu klidu naopak reprezentovala rozlehlá botanická zahrada. Díky všeobecně používaným QR kódům bylo možno  využívat audioguide ve vlastních mobilních telefonech a zaměřit se tak  na porozumění ve zvoleném jazyce, většinou anglickém.

Nezapomenutelným se stal výlet na Gibraltar, odkud všichni nejenom „ dohlédli “ do Afriky, ale osobně  se seznámili s drzostí a zákeřností místních obyvatel-nenechavých opic. I delfíni, provázejících čluny nadšených pozorovatelů, patří  k nevšedním zážitkům, a většina stážistů již určitě  odpustila kormidelníkovi, že loď naváděl na vlny úmyslně tak, aby co nejvíce pasažérů pocítilo „prudký dotek“ slané vody. V malém městečku Nerja se všichni mohli pokochat výhledem „ až za obzor “ ze skalního výběžku, který je označován jako balkon Evropy.

Čtrnáctidenní pobyt utekl jako voda a přišel čas na návrat domů. Někdo se těšil, někomu se naopak z přátelského Španělska moc nechtělo. Všichni si však odváželi spoustu zážitků a dojmů.

Zásadní zkušeností byla pro žáky odborná praxe ve firmách.  Často bylo nutno překonat počáteční  jazykovou bariérou, osvojit si pravidla pracovního procesu, přizpůsobit se daným podmínkám, učit se nové věci a tím  získávat odborné zkušenosti, přínosné pro další profesní rozvoj.